Kto by mal ochrániť slušných ľudí bývajúcich pri osadách?

„Osada na Gerbovej ulici“ je dlhodobo prehliadaný a neriešený problém. Zodpovednosť za to má vedenie mesta s primátorom Zahorčákom, ktorý je vo funkcii už 16-ty rok. Vo svojich volebných programoch mal zakaždým riešenie tejto osady, ale vždy ostalo len pri sľuboch. Zo svojej pozície neurobil nič navyše, aby ochránil slušných ľudí bývajúcich v tejto lokalite a poctivo platiacich všetky dane.

Znečisťovanie verejného priestranstva v okolí, hluk vo večerných hodinách, pálenie rôznych materiálov, rabovanie odpadkových košov sú na denno-dennom poriadku na sídlisku Straňany. Počet obyvateľov sa nekontrolovane zvyšuje a z pôvodných 40 obyvateľov je tam už cez 200. Po posledných zisteniach, táto osada tiež predstavuje jednu časovanú ekologickú katastrofu, keďže v danej osade nefunguje kanalizácia a vodovod. Takže si vieme domyslieť, kde asi vykonávajú potreby. Nie všetci majú latrínu. Elektrinu si vyrábajú prostredníctvom benzínových generátorov. Pre túto osadu je jeden vodovodný kohútik. Náklady na odvoz odpadu a nedoplatky za vodu platia všetci Michalovčania pravidelne z mestského rozpočtu. Tieto financie by mohli ísť napríklad na výstavbu detských ihrísk. Takéto prostredie nie je vhodné pre život žiadneho človeka a už vôbec nie detí. Je v záujme spoločnosti urobiť všetky dostupné kroky k integrácii menšiny tak, aby práve väčšina nemusela doplácať na menšinu.

Túto osadu treba čím skôr vyriešiť k spokojnosti nielen slušných občanov Michaloviec, ale aj obyvateľov tejto osady v rámci dodržania všetkých ľudských práv a zákonov Slovenskej republiky. Ale k tomu je potrebná vôľa, chuť, energia, chcenie. Je potrebné zriadiť oficiálnu pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov stavebného odboru, finančného, sociálneho, životného prostredia, zo zástupcov vlastníkov pozemkov a pod., ktorá sa bude pravidelne stretávať každý mesiac a bude aj realizovať konkrétne kroky k odstráneniu čiernych stavieb a presťahovaniu pôvodných obyvateľov do inej lokality. Je to len o stretnutiach tých správnych odborníkov a vykonaní tých správnych úkonov v rámci zákonov Slovenskej republiky.

Ešte stále zbierame podpisy pod Petíciu za odstránenie čiernych stavieb na ulici Gerbovej. Už sa blížime k zákonom stanovenej hranici 1000 podpisov, ktoré zabezpečia, aby sa konkrétne o tejto osade rokovalo priamo na zastupiteľstve v samostatnom bode a hlasovalo o zriadení takejto pracovnej skupiny.

Petíciu môžete ešte stále podpísať aj online na našom webe tu: https://novemichalovce.sk/peticia-gerbova/

Na takéto nekontrolované osady doplácame ako spoločnosť vo forme zvyšujúcich sa výdavkov. Ak to budeme prehliadať, tak náklady sa budú len zvyšovať a problém ďalej prehlbovať. 

Ing. Filip Kaľavský

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.