Primátor Zahorčák odpísal. Obedy na školách pre seniorov nebudú.

Po dvoch dňoch prišla odpoveď priamo od primátora Michaloviec Viliama Zahorčáka. Celé jeho vyjadrenie zverejňujem na konci tohto článku.

Jeho odpoveď je na dve strany, z toho jeden a pol strany tam počíta čo všetko pre Seniorov v Michalovciach on urobil, cez opatrovateľskú službu, denné centrá, domov seniorov, Červený kríž až po pedikúru a rehabilitáciu. A neuveríte, ale spomína tam aj karafiáty.

Nespochybňujem veci čo sa pre dôchodcov urobili, ale táto konkrétna otvorená žiadosť bola o inom.  K tomu najdôležitejšiemu o čo išlo v samotnej žiadosti je na konci jeho odpovede iba 6 riadkov. V skratke: Prípady nakazených a mŕtvych ešte stále sú, styk seniorov s mladými v jedálni považujú za riskantný, a dovtedy obedy pre seniorov v školských jedálňach nebudú, dokedy riziko pandémie bude trvať.  

Takže naši dôchodcovia sa môžu stretávať na tvorivých dielňach, v denných centrách, na športových olympiádach, koncertoch, výletoch ale nemôžu si prísť pre obed do obedára do školskej jedálne, lebo je to riskantné.

Ten kto má v našom meste rozhodovacie právomoci a môže v tejto veci rozhodnúť je samotný primátor mesta – Viliam Zahorčák. Rozhodol, že obedy nebudú. On je poslancom národnej rady (od roku 2020), poslancom Košického samosprávneho kraja (od roku 2009) a aj primátorom Michaloviec (od roku 2006) a zjavne to vidí všetko najlepšie z nás. A rozhodol, že obedy proste nebudú. V rozpočte mesta boli na tieto obedy vyčlenené financie, ale rozhodnutím jeho úradu došlo k tomu, že obedy pre seniorov sa na troch základných školách prestali v marci 2020 variť.

Otvorenú žiadosť som spracoval na základe relevantných podnetov občanov, primátor ju posúdil a usúdil, že súčasný stav je v poriadku a nebude to meniť. To znamená, že školy aj naďalej nebudú variť obedy s dotáciou pre dôchodcov na sídliskách a keď chcú dôchodcovia obed, tak primátor odkazuje, nech si za dovoz zaplatia 0,20 €/km. Primátor touto odpoveďou tiež odkazuje, že už urobil toľko pre dôchodcov, že toto sa už proste nedá kvôli nedostatku peňazí a zvyšujúcich sa nákladov energií.

Na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva aj tak podám návrh na uznesenie o opätovnom zavedení varenia obedov s dotáciou na troch školách pre dôchodcov.  Som zvedavý, ako sa k tomu postavia najsociálnejší poslanci zo strán SMER a HLAS.

Takže ako primátor pripomína vo svojej odpovedi, je volebný rok a preto aj ja  pripomínam, že mu to môžete v októbri spočítať, resp. nejakému jeho náhradníkovi, ktorého postaví namiesto seba. Aby sa nepovedalo, tak 25.mája 2022 primátor pozýva seniorov do MsKS pre karafiát.
PS: Bude to bez obeda.

Ing. Filip Kaľavský
Poslanec Mestského zastupiteľstva
Obvod Straňany-SNP-IBV

titulné foto: Mária Šimoňáková

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.